Uroš Kandić: Na pola puta smo do cilja u velnes turizmu! Govoreći na otvaranju 6. Balkanskog spa samita u Beogradu, Kandić je posebno apostrofirao činjenicu da Srbija poseduje impresivan potencijal u ovoj oblasti.

Osvit novog dana u oblasti turizma u Srbiji približava se, ali prema rečima Uroša Kandića, državnog sekretara u Ministarstvu turizma i omladine, “tek smo na pola puta”. Iako se na polju velnes i spa turizma u prethodnih desetak godina učinio značajan napredak, još postoji prostor za dalji rast i razvoj.

Govoreći na otvaranju 6. Balkanskog spa samita u Beogradu, Kandić je posebno apostrofirao činjenicu da Srbija poseduje impresivan potencijal u ovoj oblasti. Kroz svojih 29 banja, koje mogu da se pohvale sa dvovekovnom tradicijom, pruža se jedinstvena prilika za unaprđenje i pospešivanje razvoja celokupne turističke delatnosti koji, prema njegovim rečima, ima veliki uticaj na domaću privredu.

Svesni kako u globalnoj ekonomiji pet procenata svetskog bruto proizvoda dolazi od velnes i spa turizma, Kandić naglašava da je neophodno oslušnuti i pratiti trendove svetske industrije kako bi se na adekvatan način odgovorilo na zahteve i potrebe savremenih turista.

Rezultati dosadašnjeg rada već su vidljivi i merljivi. Uspešnom saradnjom države i privatnog sektora, ostvaren je značajan napredak. Tržište je prepoznalo vrednost ovakvog vida turizma, a posledica toga je rast broja hotela koji nude velnes i spa sadržaje. Svaki četvrti hotel u Srbiji danas pruža ovakve usluge, čineći ove objekte magnetima za domaće, ali najviše strane goste.

Pored Beograda, Novog Sada i Niša, središtu ovakve vrste turizma, posebnu pažnju privlače banje čija popularnost ne opada, već naprotiv, beleži konstantan rast. Ponuda kurativnih sadržaja kao rezultat rehabilitacije objekata koji su bili zanemareni decenijama, uz moderni pristup i kvalitet usluga, doveli su do obnove interesa i povećanja broja turista.

Štaviše, izgradnja najsavremenijeg velnes rizorta u Vranjskoj banji je u toku, dok je Kuršumlijska banja već započela sa modernizacijom svojih kapaciteta. Ove investicije dokaz su isplativosti i prednosti velnes turizma.

Nisu samo infrastrukturalni razvoj i modernizacija kapaciteta pokazatelji uspeha. Statistički podaci potvrđuju da je broj noćenja u banjama porastao za milion u periodu od 2012. do 2022. godine, dostigavši cifru od tri miliona noćenja. Tako banje čine četvrtinu ukupnog turističkog prometa, mereno noćenjima, što je pokazatelj još većeg potencijala ove oblasti turizma.

I dok Srbija ubrzano krči put ka ostvarenju svoje vizije, ostaje istina da je put ka punom razvoju wellness i spa turizma dug, ali ne i nedostižan.